понеделник, 23 април 2012 г.

Западът като геополитически фактор в годините на „перестройката” в СССР 1985-1991 г.

(Статията е публикувана в сборника "Русия, Европа и светът", Университетско издателство "Св. Климент Охридски", С., 2012, с. 366-374) 

Автор: Ирина Якимова

Въпросът защо се проваля «перестойката» в СССР и защо нейният провал предизвиква политически разпад, е може би един от най-често задаваните в историческата наука. Според Хенри Кисинджър идеите на Михаил Горбачов и неговия екип се нуждаят от време, за да изкристализират и да се реализират на практика. Именно липсата на време, в съчетание със западния натиск и стремежа да се наваксат пропуските и да се «догонят» държавите от Запада в тяхното военно, икономическо и политическо развитие, очертава още по-ясно проблемите на съветското общество и дълго натрупваното напрежение излиза извън контрол. Към това се прибавя и фактът, че на Горбачов му липсват сигурни вътрешнополитически поддръжници. В стремежа да обнови и модернизира СССР, той изправя срещу себе си разклонената мрежа от запазени номенклатурни интереси, без да съумее да привлече нови съюзници, тъй като не може да предложи същинска алтерна­тива на централизираната държавна система[14]. Разчитайки предимно на идеологията, в условията на технологична революция и консуматорска прагматичност в края на ХХ век, изправен пред необходимостта да търси западна икономическа, а и политическа подкрепа, той е принуден да се откаже от традиционните партийни постулати, без да има с какво да ги замени. Това предопределя съдбата на Съветския съюз, на Източния блок и на самото световно социалистическо движение.

Днес продължава научният спор относно това, доколко политиката на натиск, възприета от страна на САЩ и държавите от Западна Европа, разглеждана като геополитически фактор със самостоятелно влияние, има решаващ принос за конкретното развитие на събитията на Изток в края на 80-те и самото начало на 90-те години на ХХ век. Тъй като въпросът е най-вече историографски, в настоящото изложение е направен опит за кратко сравнение на някои от по-интересните мнения на западни и руски изследователи на Студената война и съветската „перестройка” в нейния контекст...

 Към пълния текст 

Няма коментари:

Публикуване на коментар